> Natjecanja  > Lucko  > Lucko 2012.

Treće ekipno natjecanje osnovnih škola u matematici

Gimnazija Lucijana Vranjanina smještena je u zapadnom dijelu grada Zagreba i postoji svega 20 godina. Svojim dosadašnjim radom i rezultatima, uspjela se afirmirati i steći zavidnu reputaciju. U nastojanju da u našu školu privučemo osnovce koji vole matematiku, krenuli smo s organizacijom ekipnih natjecanja osnovnih škola u matematici.

Prvo takvo natjecanje organizirali smo 16. siječnja 2010. godine. Na natjecanje smo pozvali osnovne škole čiji učenici su se upisivali u našu gimnaziju. Našem pozivu se odazvalo 16 osnovnih škola sa 35 ekipa. Organizaciji i provedbi natjecanja smo prišli s puno entuzijazma i ljubavi. Naši gosti su to prepoznali i natjecanje je naišlo na odobravanje i oduševljenje.

Sljedeće godine, 15. siječnja 2011. godine uslijedilo je Drugo ekipno natjecanje. Ovoga puta je odaziv osnovaca bio puno veći i nastupilo je 55 ekipa iz 22 osnovne škole.

Treću godinu smo odlučili pozvati, osim naših „gravitirajućih“ osnovnih škola i sve osnovne škole grada Zagreba. Mnogi su jedva dočekali naš poziv i iskazali žaljenje što i do sada nisu sudjelovali. Odaziv je bio iznad naših očekivanja. Prijavilo se 38 osnovnih škola sa 87 ekipa!

Treće ekipno natjecanje osnovnih škola u matematici održalo se 21. siječnja 2012. godine. Druženje je započelo u jutarnjim satima dolaskom ekipa. Ravnateljica Milica Medak  pozdravila je sve goste i otvorila natjecanje. Nakon toga, ekipe su raspoređene po učionicama i samo natjecanje je započelo. Svaka ekipa sastojala se od četiri člana, od čega najviše dva učenika osmog razreda. Natjecanje je trajalo 90 minuta – vrijeme u kojem ekipa zajednički rješava 45 zadataka na zaokruživanje.

Za to vrijeme, organizirano je druženje za mentore. U sklopu okruglog stola, prikazali smo promotivne filmove o našoj školi „Škola na kraju grada“ 1. i 2. dio, te svim osnovnim školama poklonili naš Ljetopis (koji smo izdali povodom dvadesetogodišnjice naše škole) i primjerak inicijalnog testa iz matematike za prve razrede s kompletnom statistikom riješenosti.

Nakon isteka 90 minuta, svi su pozvani na zakusku, uz pjesmu i ples Lucijanera. Naši učenici matematičkog smjera, pod budnim okom profesora informatike, prionuli su  poslu. Oni su nakon ozbiljnog i predanog dežurstva, odgovorno i savjesno unosili rješenja, bili tehnička podrška i dobri domaćini. Provedba ovakvog  natjecanja bila je moguća zahvaljujući našim učenicima.

Ovaj lijepi događaj završili smo proglašenjem najboljih ekipa. Prvo mjesto osvojila je ekipa „Šenoa 1“ iz OŠ Augusta Šenoe, drugoplasirana je bila ekipa „Račići“ OŠ Josipa Račića i trećeplasirana ekipa „Relativno dobri 1“ OŠ Izidora Kršnjavoga. Nagrađena je i najmlađa ekipa „Kolibri Langovci“ iz OŠ Milana Langa, Bregana.

Kakve dojmove su gosti ponijeli iz naše škole, najbolje će ocrtati riječi profesorice Krčadinac iz OŠ Čučerje: „Poštovana prof. Zelčić, put nazad od Malešnice do Čučerja nije trajao malo, a cijelo vrijeme su učenici hvalili organizaciju, školu, ozračje, i što je najljepše rekli su da im je vrijeme projurilo brzo. Kako dječja usta su iskrena mislim da vam je to najljepši kompliment i motiv da izdržite i daljnje organizacije ovog natjecanja. Srdačan pozdrav, i hvala svim organizatorima na lijepom danu“.

Sretni smo da radimo nešto lijepo za našu školu i za matematiku. Nastavljamo dalje i početkom siječnja 2013. organiziramo Četvrto ekipno natjecanje osnovnih škola u matematici.

Vidimo se u Lucijanki!

Koordinatorica natjecanja