> Natjecanja  > Lucko  > Lucko 2013.

4. EKIPNO NATJECANJE OSNOVNIH ŠKOLA U MATEMATICI

Gimnazija Lucijana Vranjanina i ove je godine organizirala Ekipno natjecanje učenika osnovnih škola u matematici. Natjecanje se održava od 2010. godine, na početku drugog polugodišta. Ove godine, održano je u subotu 26. siječnja 2013. godine. Na natjecanju je sudjelovalo 36 osnovnih škola iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije sa 71 ekipom. Ekipa se sastoji od četiri člana, od čega najviše dva učenika osmog razreda što čini 284 natjecatelja. Zajedno s profesorima mentorima, dežurnim učenicima i profesorima Gimnazije, te subote, Gimnazija je bila puna kao da je redovan radni dan. Natjecatelji 90 minuta zajednički rješavaju 45 zadatka na zaokruživanje.  Zadaci su rangirani po težini i nose od 10 do 30 bodova, tako da je moguće  ostvariti ukupno 900 bodova.

Dok su učenici rješavali zadatke, profesor Branimir Dakić držao je predavanje za njihove mentore pod nazivom „Matematičar u Zagrebu“. Profesor Dakić je izabrao nekoliko  lijepih i zanimljivih detalja u Zagrebu kojima je podloga matematika. Vjerujem da su mnogi   spoznali koliko su zanimljivih mjesta u gradu Zagrebu propustili uočiti, a kamoli povezati s matematikom. Sigurna sam da je profesor Dakić mnoge nadahnuo i da će u njegovim i sličnim primjerima pronaći dodatni materijal za motiviranje učenika kako bi spoznali sve mogućnosti i ljepotu matematike. I ovim putem, zahvaljujemo profesoru Dakiću što je prihvatio naš poziv i dodatno nam obogatio dan.

Nakon isteka 90 minuta, ekipa zadužena za ispravljanje prionula je poslu, a natjecatelji i mentori su nakon zakuske mogli pratiti zabavni program ili prošetati parkom ispred naše Gimnazije.

Rezultate smo imali gotove za pola sata te smo, poštujući ranije definiran vremenik, imali dovoljno vremena pripremiti priznanja za najbolje ekipe. Uvjerljivo, sa 750 bodova prvo mjesto je osvojila ekipa „Medevščak“ (mentorice Tanja Grginov i Julija Baković): Zvonimir Lozančić (6. razred), Petar Nizić-Nikolac (7. razred), Luka Mesarić (8. razred) i  Filip Husnjak (8. razred) iz OŠ Matka Laginje. Drugoplasirana ekipa, sa 590 bodova, bila je ekipa „Galovići 1“ (mentorica Dubravka Despoja): Ivan Petar Draškić (7. razred), Leo Li (7. razred), Filip Kapetanović (8. razred) i Tea Sonicki (8. razred) iz OŠ Frana Galovića.  Treću nagradu osvojila je ekipa „Čučerje 1“ (mentorica Jelena Bekavac Krčandinac): Filip Bognar (6. razred), Matija Bognar (7. razred), Lorena Miškić (8. razred) i Valentino Piha (8. razred) iz OŠ Čučerje sa 575 bodova.

Osim posebnih nagrada za najuspješnije natjecatelje, svi sudionici su dobili zahvalnicu, te džepni kalendar i kemijsku olovku s logom Gimnazije Lucijana Vranjanina.

Pripreme za ovo natjecanje počinju još u listopadu, ali na sam dan natjecanja, gotovo sav posao odrade učenici Gimnazije Lucijana Vranjanina. Oni dočekuju goste, dijele materijale, dežuraju prilikom samog natjecanja, ispravljaju testove, izvode zabavni program sigurna su i pouzdana tehnička podrška. Sve povjerene zadatke odradili su besprijekorno te im se i ovih putem zahvaljujemo.

Čestitamo svim natjecateljima na pokazanom znanju. Njihov rezultat može samo biti poticaj, i njima i nama, za još bolji rad te smo sigurni da se vidimo i  sljedeće godinu na istom mjestu, otprilike u isto vrijeme!

EKIPNO ZADACI 2013.docx

« Kolovoz 2020 »