BLACKOUT-poezija u Močvari

Autor: Tomislav Babić, 28. 4. 2023.

Dana 26. travnja 2023. učenici drugih razreda, članovi likovne grupe, s gošćom Nerom Hasan iz trećeg razreda, sudjelovali su na radionici stvaranja blackout poezije (poezije zamračenja) u Močvari u okviru projekta Kultura u akciji koji vodi Ivana Pedljo koja nas je i ugostila.

Tema radionice bila je Odlasci i dolasci, a učenici su na predlošcima iz umjetničkih djela koja, također, govore o dolascima, odlascima i povratcima izrađivali svoje pjesme metodom zamračivanja dijela teksta koji im je „suvišan“ na način da ga kreativno oslikaju te izdvoje, odnosno naglase riječi koje su im potrebne za njihovu pjesmu. Stranice koje su učenici pretvarali u nova umjetnička djela su iz romana Ako jedne zimske noći neki putnik Itala Calvina, Combray Marcela Prousta, Povratak Filipa Latinovcza Miroslava Krleže, Gonič zmajeva Khaleda Hoseinija, Bijeg Milutina Cihlara Nehajeva, Put bez sna Ivana Aralice te Kratki izlet Antuna Šoljana.

Njihove radove pogledajte šetnjom kroz našu virtualnu galeriju klikom na sliku ispod, a radovi će biti izloženi i u školi te u Močvari u svibnju, kad će se tamo susresti nekoliko zagrebačkih srednjih škola i izložiti svoje programe.

Kako bi učenici, prije izrade svojih blackout pjesama, uronili u svijet odlazaka i dolazaka, naši su trećaši za njih pripremili prigodni program.

Školska plesna grupa koju čine Teo Marjanović, Ema Viderman, Marko Laganović i Lana Gogić otplesala je točku na pjesmu Brainwashed nakon čega je Marko Acman odsvirao Telemannovu Fantasiu no. 1. Nakon toga Mia Regvar je uz pratnju gitare otpjevala pjesme Put putujem i Skitnica, a na kraju su svi zajedno pjevali, svirali i plesali na pjesmu Say you won't let go što možete pogledati u videozapisu:

Nakon radionice, naš domaćin, Ivana Pedljo, provela nas je Močvarom kako bismo upoznali cijeli prostor u kojem ćemo, nadamo se, često biti. To je bilo vrlo zanimljivo jer su učenici sasvim slučajno prisustvovali „koncertu“ legendarnog Milana Manojlovića Mancea koji više ne nastupa javno, ali je izveo tri pjesme samo za nas.

Nakon glazbenog dijela, Ivana nas je odvela u dio u kojem je bila radionica izrade filma na vrpcama pa su učenici imali priliku pogledati kratki film s filmske vrpce i malo doživjeti ugođaj retrokina, a posljednji dio našeg obilaska bila je prostorija u kojem se izvodi kazališna predstava u kojem je, ni manje ni više, tijesto glavni dio scenografije. Učenicima je obilazak bio zanimljiv, a usput su i saznali koje se sve radionice i programi događaju u Močvari.

Učenike su za ovu radionicu pripremili nastavnici Darko Gregec i Dijana Pintarić i bilo im je veliko zadovoljstvo. Hvala učenicima na angažmanu, Ivani koja nas je vodila i ugostila te kolegicama Strugar i Tolić na velikoj tehničkoj podršci u pripremi materijala za radionicu.